Francja 16.04-21.04 2011

Dzień I – Wyjazd do Francji, zwiedzanie Dunkierki

Dunkierka (franc. Dunkerque), francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy belgijskiej (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord). Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 70 331 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1,884 osób/km2 (wśród 1549 gmin regionu Nord-Pas-de-Calais Dunkerque plasuje się na 5. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 6) Posiada bardzo dobrze rozwinięty przemysł ciężki, głównie hutnictwo żelaza i metali kolorowych, przemysł stoczniowy oraz petrochemiczny, przetwórstwa spożywczego, włókienniczy. Wielki port handlowy, przystań promów pasażerskich, morska baza rybacka.
W okresie I i II wojny światowej ważna baza marynarki wojennej. W maju i czerwcu 1940, po przegranych walkach z Niemcami, ewakuowano spod Dunkierki siły brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego i oddziały armii francuskiej. Wycofujące się w pośpiechu wojska aliantów pozostawiły na plaży wielkie ilości sprzętu wojennego

Dzień II – Zwiedzanie Cyrku Arlette Gruss, wyjazd do Brugge w Belgii

Brugge – Belgia. Historyczne miasto koronek, ok. 90 km na północny zachód od stolicy. Swego czasu Brugge był stolicą całej Flandrii, obecnie tylko Flandrii Zachodniej. W średniowieczu było ośrodkiem handlu wełną i produkcji sukna. Było miastem hanzeatyckim, choć straciło na znaczeniu, gdy droga wodna w stronę morza stała się zbyt zamulona. Głównym produktem miasta są wspomniane wyżej koronki. A główną atrakcją turystyczną-przepiękna średniowieczna zabudowa. Kanały przecinają starówkę we wszystkich kierunkach, co nadaje miastu niepowtarzalny klimat.

Dzień III – Zwiedzanie elektrowni atomowej w Gravelines

Eletrownia atomowa Gravelines jest drugą największą konstrukcją tego typu w Europie. Znajduje się we Francji, w regionie Nord, około 20 kilometrów od Dunkierki i Calais. Do chłodzenia używa wody pobieranej z Morza Północnego. Na instalację składa się dokładnie sześć reaktorów atomowych – po dwa z 1980, 1981 i 1985 roku. Od 2 sierpnia 2010 roku stała się pierwszą elektrownią na świecie wytwarzającą ponad jedną terawatogodzinę energii elektrycznej. Ciekawostką jest, że woda używana do chłodzenia reaktorów jest później wykorzystywana przez lokalnych hodowców Labraksa (okonia morskiego). Ciepła, pozbawiona zanieczyszczeń woda pozwala rybom rosnąć szybciej.

Dzień IV – Park rozrywki Bellewaerde w Belgii

Dzień V – Zakupy w City Europe oraz zwiedzanie malowniczych zakątków francuskiego wybrzeża Morza Północnego

Tunel pod kanałem La Manche
Wybrzeże przylądka Cap Blanc-Nez
Turniej mini golfa

Dzień VI – Powrót do Polski