Nasi Przyjaciele z Francji

Dom Dziecka w Kożuchowie od lat jest placówką znaną z podejmowania różnego typu działań zmierzających do utrzymania wysokiego poziomu usług opiekuńczych. Jesteśmy jedną z niewielu placówek tego typu, która od 14 lat prowadzi ścisłą współpracę z Domem Dziecka w Dunkierce we Francji. Zaczęło się to w 1992 roku od naszego udziału w międzynarodowym turnieju piłkarskim. W turnieju chłopców 10-12 letnich uczestniczyły cztery drużyny, po jednej z Holandii, Anglii, Belgii i Francji, natomiast w grupie starszej (14-16 latków) dodatkowo występowały dwa zespoły francuskie i my – reprezentacja Domu Dziecka w Kożuchowie. Ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce w turnieju, wygrywając mecz o tę lokatę z wyniekiem 8:0.DSC00578_JPG

Od tamtej pory co roku w miesiącu kwietniu wyjeżdżamy wraz z grupą dzieci do Francji gdzie przyjmowani jesteśmy przez naszych przyjaciół. Nasi przyjaciele natomiast przyjeżdżają do nas dwukrotnie w każdym roku, w miesiącu lutym i październiku. Program pobytu proponowany przez gospodarzy co roku jest bardzo urozmaicony. Dużym przeżyciem, dla niektórych naszych wychowanków jest po raz pierwszy kontakt z morzem, i to Północnym. Dzięki tej współpracy dzieci nasze zwiedziły Paryż, Brukselę, Brugię, Dover, Canterbury, Calais. Trzykrotnie odbyliśmy wycieczkę objazdową po Normandii. Na prośbę opiekunów, polskie dzieci jedzą potrawy kuchni francuskiej, min. kraby, krewetki.
Francuzi natomiast odwiedzili Kraków, Poznań, Wrocław, Zakopane, Wieliczkę, i wiele innych ciekawych miejsc. Szczególnie zakochali się w Szklarskiej Porębie gdzie od kilku lat spędzają tam sporo czasu. To właśnie dzięki tej współpracy dzieci nasze nie czują się odizolowane od świata, a niewątpliwa frajda, jaką jest wyjazd do Francji, chociaż na moment pozwala im zapomnieć o problemach, z jakimi muszą się mierzyć w swoim młodym życiu.